Redekasse i Bambus
En smart lille redekasse fremstillet i et smukt og slidstærk materiale, der samtidigt er bæredygtigt.
Redekassen er til ophæng eller vægmontage.
Taget kan åbnes for nem rengøring.
Mål på redekassen:
185 x 185 x 200 mm.
Hul diameter 32 mm.
75% Bambus, 25% polyresin.
Når du hænger redekasser op, er det for at give fugle et trygt og sikkert hjem, hvor de kan bygge rede, udruge æg og opfostre unger, især fordi manglen på naturlige huletræer begrænser deres ynglemuligheder. Redekasserne hjælper med at øge fuglebestanden i haven og bidrager til den naturlige bekæmpelse af skadedyr, samtidig med at det giver glæde og naturoplevelser for husejeren.
Redekasser til småfugle bør som udgangspunkt indeholde et lag strøelse, som fuglene selv kan bygge videre på, men kassen skal tømmes og rengøres grundigt hver forår for at fjerne gammelt redemateriale og forebygge parasitter som lus og lopper
Bambus
Bambus er en ’uendelig’ ressource, som vokser hurtigere end nogen anden plante da bambustræ vokser med ca. 1 meter om dagen– og er CO2-neutral i hele sin livscyklus.
Bambus egner sig derfor godt som et slidstærkt og miljøvenligt byggemateriale.
En lille tip til fodring af havens fugle
Placer gerne foderet forskellige steder i haven. Nogle fugle fortrækker at spise ved jorden andre lidt oppe i nærheden af buske og andre landingssteder. Brug gerne forskellige typer fuglefoder, for at tiltrække så mange forskellige fugle som muligt, f.eks. mejsebolde, vildfuglefoder, peanutbutter og meget andet.
Mangler du foder til vildtfugle
Vi anbefaler vores luksus vildtfugleblanding, der er et godt fuldfoder til havens fugle. Blandingen indeholder bl.a. solsikkefrø, knækket majs og solsikkefrø. Find blandingen her: Vildtfugle LUX
Vil du hellere fodre med en blanding som ikke sviner, så prøv vores fugleblanding “No Mess”.






